UPDATE command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.69' for table 'ep_settings' Technika - Budowa wtryskarki tworzyw sztucznych - Ślimak wtryskarki - Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFOtworzywa sztuczne
Strona Główna Tworzywa sztuczne Wtryskarki Wytłaczarki Forum Galeria Linki Video On-Line Reklama w serwisie Kontakt 22 Sierpień 2019
Reklama

 
Reklama
układy plastyfikujące

termowizja

reklama na tworzywa.info
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
Newsletter - Zapisz się!
Podaj swój e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać bezpłatne informacje z naszego serwisu:
Zapisz Wypisz
 
Zobacz także:

tworzywa sztuczne - budowa wtryskarki

tworzywa sztuczne - mapa imprez

katalog gataunków stali na formy do wtryskarek tworzywa sztucznych

 
Linki sponsorowane

 
Startowa | Ulubione | E-Mail
startuj z nami dodaj do ulubionych napisz e-maila
 
Losowa fotografia
 
Nawigacja

Tworzywa Sztuczne

Oferta

Media i edukacja

Targi, konferencje

Tworzywa szt. / normy

Certyfikat Europejski

Tworzywa sztuczne

Technika w PTS

Przetwórstwo tworzyw

 
Tworzywa sztuczne | Szukaj
 
INSERT command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.69' for table 'ep_online'
Statystyka serwisu
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
WITAJ
BellReyes2
jako nowy użytkownik

Zarejestrowanych Użytkowników: 3576

Głównych administratorów: 1
Administratorów: 0
Uzytkowników: 3575

Użytkownicy Online:

BennyRap38 tygodni
RENTAlag44 tygodni
traktorger44 tygodni
chupaSger44 tygodni
viktoriaanal44 tygodni

Gości Online: 0

Twoje IP: 34.204.179.0

Tematów na Forum 7009
Postów na Forum 7013
Komentarzy 14
News'y 60
Albumy 11
Zdjecia 608
Kategorii w Linkach 19
Linków 210
 
Prasa branżowa

TS Raport

Tworzya Sztuczne i Chemia

Rynek Tworzyw

Tworzywa

Plastics Review

Chemical Review

 
Ankieta Dla Gości
Jakie tworzywa sztuczne są najczęściej przetwarzane?

poliamidy PA

polietyleny PE

polipropyleny PP

polistyreny PS

 
 Technika - Budowa wtryskarki tworzyw sztucznych - Ślimak wtryskarki
ŚLIMAKI WTRYSKAREK I WYTŁACZAREK


OZNACZENIA I TERMINOLOGIAI – STREFA ZASILANIA

Strefa zasilania ma za zadanie pobranie tworzywa z zasypu i przesunięcie go w kierunku strefy sprężania. Pierwsze dwa zwoje tej strefy to część zasypowa. Jej zadaniem jej jest właściwe przejecie przez ślimak tworzywa wejściowego w postaci granulek. Część ta znajduje się bezpośrednio pod otworem zasypowym ślimaka. W strefie zasilania ślimak ma stałą głębokość zwoju i niezmienny skok linii śrubowej. Długość tej strefy waha się w granicach 0 ÷ 75 % całkowitej długości ślimaka. Większą długość przyjmuje się dla tworzyw krystalicznych, mniejszą - dla tworzyw bezpostaciowych (np. miękki PCW). Kat pochylenia linii śrubowej wynosi zwykle 20 ÷ 25°. W strefie tej tworzywo znajduje się wyłącznie w stanie stałym. Strefa ta spełnia głównie funkcje transportowania i nagrzewania.


II – STREFA SPRĘŻANIA

Rozpoczyna się ona w miejscu w którym zaczynają się topić pierwsze krystality tworzywa tzn. gdy zaczyna się pojawiać tworzywo w stanie plastycznym. Strefa sprężania ma uplastycznić i sprężyć pobrany materiał w celu ciągłego podawania do strefy dozowania. Długość strefy sprężania wynosi 50 ÷ 100% długości całkowitej ślimaka, lecz może wynosić 5 % dla poliamidu, gdy sprężenie jest uzyskiwane na jednym skoku linii śrubowej. Sprężenie może zachodzić również na całej długości (np. dla PCW) i wtedy najczęściej ślimak ma na całej swej długości zmienny skok uzwojenia i stałą średnicę rdzenia.


III – STREFA DOZOWANIA

Rozpoczyna się w miejscu gdzie stałe tworzywo jest topione , uplastycznione. Następuje tu transportowanie , mieszanie , nagrzewanie. W strefie dozowania zachodzi ostateczne ujednorodnienie uplastycznionego materiału zarówno pod względem struktury, jak i temperatury. Długość tej strefy, podobnie jak poprzednich, zależy od rodzaju tworzywa i wynosi 20 ~ 50 % długości ślimaka. Większą długość przyjmuje się dla tworzyw termostabilnych.

Rodzaje i typy ślimaków:

 • ze stałym skokiem na całej długości (standardowe)
 • ze zmiennym skokiem na całej długości
 • ze zmiennym skokiem na części długości
 • jednostrefowe (transportujące)
 • dwustrefowe (do duroplastów)
 • trzystrefowe (do termoplastów)
 • wielostrefowe (recycling tworzyw)
 • jednowchodowe
 • wielowchodowe
 • ze zwojem barierowym
 • z częściami mieszającymi i ścinającymi

Ślimaki o specjalnej konstrukcji:

W zależności od rodzaju prowadzonej produkcji, konstrukcja jednostki plastyfikującej może mieć decydujące znaczenie dla osiąganych wyników ekonomicznych i jakościowych. W szczególności przy produkcji detali o dużych gramaturach wtrysku wydajność jednostki plastyfikującej ma decydujące znaczenie dla osiąganych wyników. Jest istotnym, by układ plastyfikujący zapewnił optymalną homogenizację tworzywa oraz wysoką wydajność plastyfikacji. W przypadku, gdy produkowane są detale o stosunkowo długich czasach chłodzenia, wtryskarka ma zazwyczaj dostateczny zapas czasu, by przeprowadzić fazę dozowania. Znacznie gorzej jest gdy mamy do czynienia z produkcją charakteryzującą się krótkimi czasami cykli.

W takich przypadkach zależy nam na maksymalnym skróceniu czasu dozowania przy zachowaniu dobrej homogenizacji tworzywa. By spełnić te wymagania potrzeba odwołać się do specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych układów plastyfikujących. Specjalne konstrukcje mają na celu uzyskanie wysokiej wydajności plastyfikacji, dobrej homogenizacji tworzywa oraz co często jest przyczyną wielu problemów, szybką zmianę kolorów lub rodzajów przetwarzanego tworzywa.

Problemy właściwego wybarwienia wyrobów, przy ograniczonym czasie plastyfikacji występują szczególnie często przy masowej produkcji detali, wykonywanych z trudno płynących poliolefin. Stosowane najczęściej 3 strefowe ślimaki o standardowej konstrukcji nie pozwalają na pogodzenie wymagań jakościowych i wydajnościowych prowadzonej produkcji. Rozwiązaniem może być zastosowanie ślimaków o specjalnej konstrukcji. Właśnie jako rozwiązanie takich problemów w niektórych wtryskarkach pojawiąją się ślimaki barierowe. Ślimaki te przeznaczone są dla przetwórstwa:

- poliolefin PE, PP
- tworzyw konstrukcyjnych PA, PC
- POMM

Ślimaki barierowe, wyróżniają się w stosunku do trzystrefowych standardowych ślimaków inną konstrukcją strefy wtrysku. Na końcu strefy sprężania ślimak znajduje się obszar kanałów śrubowych, na których końcu umieszczone są elementy mieszające. W standardowych ślimakach w obszarze tym mogą występować jeszcze nie uplastycznione ziarna tworzywa. Dzięki rozdzieleniu strugi tworzywa następuje dodatkowe mieszanie, co powoduje poprawienie homogenizacji i zatrzymanie frakcji o większych średnicach. Następnie ślimak wyposażony jest w strefę dodatkowego mieszania. Występujące naprężenia ścinające powodują dodatkową termiczną homogenizację co wpływa na ujednorodnienie struktury strugi.

Przeprowadzane próby oraz zebrane doświadczenie z zastosowania ślimaków barierowych potwierdziły ich wyśmienite własności i przewagę nad konwencjonalnymi ślimakami. Dzięki zastosowaniu ślimaków barierowych uzyskano:

 • poprawę jakości powierzchni wyprasek
 • lepszy rozkład barwników
 • równomierną jakość powierzchni
 • zwiększoną wydajność plastyfikacji, co pozwoliło na skrócenie czasu dozowania
 • potwierdzenie uniwersalności ich zastosowania do różnych typów tworzyw
 • mniejsze zużycie energii potrzebnej do plastyfikacji danej porcji tworzywa
 • ograniczenie braków wyprasek, odrzuconych z uwagi na wady jakościowe
 • ograniczenie ilości braków powstających przy zmianie typu lub koloru
 • wtryskiwanego tworzywa


Ślimaki barierowe swe zalety wykazują szczególnie w procesach wtrysku charakteryzujących się:

 • dużą dawką dozowania
 • potrzebą stosowania wysokich prędkości obrotowych-ślimaka
 • krótkimi czasami chłodzenia

Przy produkcji wyprasek co do których stawiane są wymagania jakościowe w stosunku do ich powierzchni częstym problemem jest uzyskanie jednolitego wybarwienia. By zapewnić odpowiednią kolorystykę detalu staramy się oddziaływać na proces plastyfikacji tworzywa lub niwelujemy problemy poprzez dodanie większych ilości masterbatch. Obie metody związane są niestety z dodatkowymi kosztami prowadzonej produkcji. W pierwszym przypadku zwykle następuje zwiększenie czasu cyklu w drugim zmuszeni jesteśmy stosować większe ilości drogiego masterbatch. Ślimaki barierowe pozwalają na poprawę efektu wybarwienia przy ograniczeniu ilości stosowanego masterbatch oraz przy obniżeniu ciśnienia plastyfikacji i skróceniu czasu dozowania. Dzięki ślimakom o specjalnej konstrukcji można w znaczący sposób zredukować koszty produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jej jakości.

Innym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem ślimaków barierowych jest zmniejszenie problemów związanych ze zmianą przetwarzanych tworzyw.
Często zmiana koloru produkowanego detalu związana była z koniecznością przetryskiwania układów plastyfikujących specjalnymi tworzywami czyszczącymi. Pomimo tej czynności często na detalach w "nowym" kolorze pojawiały się wtrącenia lub pozostałości "starego" koloru. Ślimaki barierowe są tak projektowane, by uniemożliwić zaleganie "Starego" tworzywa. Ich konstrukcja umożliwia szybkie i pozbawione strat przejście na nowy materiał.

Ślimaki barierowe stosuje się nie tylko w przetwórstwie poliolefin, w produkcji opakowań czy artykułów gospodarstwa domowego. Specjalne układy plastyfikujące znalazły również zastosowanie w produkcji detali technicznych. Przykładem może być wtrysk zderzaków samochodowych oraz elementów kuchni lub pralek. Dzięki podniesieniu płynności tworzywa, polepszeniu wybarwienia uzyskuje się wymierne korzyści ekonomiczne. Ślimaki barierowe można stosować w szerokim zakresie zastosowań różnorodnych tworzyw termoplastycznych


Wady układów ze ślimakami klasycznymi:

 • znaczna zależność natężenia przepływu od oporów głowicy
 • znaczna pulsacja natężenia przepływu
 • niska efektywność transportowania
 • zbyt wolny wzrost ciśnienia tworzywa wzdłuż układu
 • niejednorodność cieplna i mechaniczna

Materiały stosowane na ślimaki:

Ślimaki do wszystkich układów wykonuje się ze stali konstrukcyjnych do azotowania np. 38HMJ, 1.8550 bądź ze stali do hartowania np. 40HM, 1.2379. Ślimaki poddaje się azotowaniu lub hartowaniu, bądź też stosuje się też inne zabiegi obróbki cieplnej oraz cieplno chemicznej. Ponadto ślimaki wzmacniane powierzchniowo (napawane - Stellity, Alloye, Colmonoye)


Uszkodzenia i naprawy ślimaków:

Uszkodzenia ślimaków powstają najczęściej na wskutek długotrwałego lub nieodpowiedniego ich użytkowania, objawiają się one:

 • spadkiem wydajności maszyny
 • brakiem wymaganego ciśnienia
 • uszkodzeniem wyrobu gotowego (braki tworzywa, niedolewy, niesplastyfikowane tworzywo)

smugi na wyrobach końcowych

uszkodzenia ślimaków powstają w wyniku:

 • stosowania nieodpowiedniego tworzywa do danej geometrii ślimaka
 • błędów personelu obsługującego maszynę tj. nieuwaga przy zasypywaniu tworzywa (często wpadają elementy metalowe)

Ślimak najczęściej ulega uszkodzeniu poprzez wytarcie na zewnętrznej jego średnicy, ale także zdarzają się uszkodzenia zęba (wyszczerbienia), czy też rdzenia ślimaka. Uszkodzenie ślimaka powyżej 0,3mm od średnicy nominalnej kwalifikuje go do wymiany na nowego lub wykonanie regeneracji, o ile ta jest możliwa. W przypadku ślimaków azotowanych tj. wykonanych z materiałów 38HMJ, 1.8550, 1.8519 regeneracja ślimaków jak najbardziej jest zalecana (koszty nowego przewyższają znacznie koszt regeneracji).

Regeneracja ślimaków odbywa się poprzez zdjęcie zużytego materiału zwoju. Następnie poprzez napawanie specjalnego materiału (stellity) bardzo odpornego na zużycia powstaje nowe uzwojenie. Kolejnymi zabiegami naprawczymi są prostowanie, szlifowane i polerowanie, przez co ślimak otrzymuje swoją pierwotną postać. Taka regeneracja nie jest w większości przypadków mniej kosztowna, ale także daje bardziej odporną na zużycie powierzchnię.

Natomiast gdy ślimak jest hartowany nie pozostaje nic innego jak zakup nowej części.

Zareklamuj się na tej stronie!

Jeżeli Twoja firma zajmuje się dystrybucją, wykonywaniem bądź naprawą w/w części i chciałaby w tym miejscu zamieścić swoją reklamę, to zapraszamy do zapoznania się z:

lub bezpośrednio do kontaktu:


 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Tworzywa sztuczne - Newsy
Tworzywa sztuczne - Linki
Tworzywa sztuczne - Forum
Tworzywa sztuczne - Galeria
Tworzywa sztuczne - Video
Tworzywa sztuczne
Budowa wtryskarki
Układy plastyfikujące
Wtryskarki tworzyw sztucznych
Wytłaczarki tworzyw sztucznych
tworzywa sztuczne
układy plastyfikujące
katalog stron
skrypt katalogu stron
firmy zielona góra
termografia
termowizja
forum termowizja
autocad
motocykle
plastpol
taropak
wtryskarki
narzędziownie
toczenie

Copyright 2006-2012 Tworzywa.INFO

Wszystkie prawa zastrzeżone
All rights reserved.