UPDATE command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.99' for table 'ep_settings' Przetwórstwo tworzyw sztucznych - wtryskiwanie - Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFOtworzywa sztuczne
Strona Główna Tworzywa sztuczne Wtryskarki Wytłaczarki Forum Galeria Linki Video On-Line Reklama w serwisie Kontakt 20 Lipiec 2019
Reklama

 
Reklama
układy plastyfikujące

termowizja

reklama na tworzywa.info
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
Newsletter - Zapisz się!
Podaj swój e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać bezpłatne informacje z naszego serwisu:
Zapisz Wypisz
 
Zobacz także:

tworzywa sztuczne - budowa wtryskarki

tworzywa sztuczne - mapa imprez

katalog gataunków stali na formy do wtryskarek tworzywa sztucznych

 
Linki sponsorowane

 
Startowa | Ulubione | E-Mail
startuj z nami dodaj do ulubionych napisz e-maila
 
Losowa fotografia
 
Nawigacja

Tworzywa Sztuczne

Oferta

Media i edukacja

Targi, konferencje

Tworzywa szt. / normy

Certyfikat Europejski

Tworzywa sztuczne

Technika w PTS

Przetwórstwo tworzyw

 
Tworzywa sztuczne | Szukaj
 
INSERT command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.99' for table 'ep_online'
Statystyka serwisu
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
WITAJ
BellReyes2
jako nowy użytkownik

Zarejestrowanych Użytkowników: 3576

Głównych administratorów: 1
Administratorów: 0
Uzytkowników: 3575

Użytkownicy Online:

BennyRap34 tygodni
RENTAlag39 tygodni
traktorger39 tygodni
chupaSger39 tygodni
viktoriaanal39 tygodni

Gości Online: 0

Twoje IP: 35.171.183.163

Tematów na Forum 7009
Postów na Forum 7013
Komentarzy 14
News'y 60
Albumy 11
Zdjecia 608
Kategorii w Linkach 19
Linków 210
 
Prasa branżowa

TS Raport

Tworzya Sztuczne i Chemia

Rynek Tworzyw

Tworzywa

Plastics Review

Chemical Review

 
Ankieta Dla Gości
Jakie tworzywa sztuczne są najczęściej przetwarzane?

poliamidy PA

polietyleny PE

polipropyleny PP

polistyreny PS

 
 Przetwórstwo tworzyw sztucznych - wtryskiwanie
Inaczej zwane prasowaniem wtryskowym, polega na uplastycznieniu porcji tłoczywa w ogrzewanym cylindrze wtryskowym. Plastyczna masa jest okresowo wtryskiwana do zimnej formy, w której następuje utwardzenie wyrobu. Wtryskiwanie termoplastów można przeprowadzić w maszynach ślimakowych lub tłokowych.

Etapy wtryskiwania:

 • wtrysk (zamknięcie formy, przesuwanie ślimaka lub tłoka do przodu),
 • uplastycznianie (dozowanie i dociśnięcie ślimakiem lub tłokiem tworzywa umieszczonego w formie),
 • wyrzucanie (otwarcie formy, usunięcie wypraski z formy)

 • Metoda jest stosowana w produkcji różnorodnych elementów i wyrobów z takich tworzyw termoplastycznych, jak poliamid, polistyren, polietylen, polichlorek winylu. Dla tworzyw termoplastycznych wtryskiwanie jest najważniejszą metodą otrzymywania elementów formowanych, tj. gotowych kształtek wtryskowych, o masie od mniej niż 1 mg do ponad 10 kg, w cyklach roboczych od kilku sekund do wielu minut, z minimalnym nakładem pracy na obróbkę końcową.

  W przypadku wtryskarki ślimakowej (ze ślimakowym układem uplastyczniającym) proces przebiega następująco. Materiał w postaci granulatu lub rzadziej proszku zostaje doprowadzony do gorącego, obracającego się ślimaka przez lej zasilający. Formowana masa jest przesuwana do końca ślimaka i w trakcie tego stapiana przez dopływ ciepła od cylindra i przez tarcie. Przed końcem ślimaka tworzy się poduszka stopionej masy, która przesuwa ślimak do tyłu. Jeżeli ilość tej masy wystarcza do wytworzenia kształtki, to ślimak przestaje się obracać i jest przesuwany, najczęściej hydraulicznie, do przodu, a stop jest wciskany do formy, którą z reguły utrzymuje się w odpowiedniej temperaturze. Tworzące się przy tym ciśnienie osiąga wartość powyżej 10 MPa i jest utrzymywane na tym poziomie do momentu zestalenia się masy tworzywa w formie lub do momentu zestalenia się tworzywa w punkcie wlewowym. Tak otrzymana kształtka wtryskowa zostaje usunięta z otwartej formy lub wyrzucona przez pręty lub płyty wyrzutnikowe.  Element wypadający z formy - wtryskarka tworzyw sztucznych


  Odmiany wtryskiwania:

  Wtryskiwanie tworzyw utwardzalnych

  Towarzyszą tu dwa przeciwstawne zjawiska: uplastycznienie oraz polimeryzacja której skutkiem jest utwardzenie tego tworzywa.

  Wtryskiwanie wieloskładnikowe

  Definiuje się je jako wtryskiwanie pozwalające na otrzymanie wypraski składającej się z co najmniej dwóch części integralnie związanych ze sobą różniących się kolorem, właściwościami, strukturą w jednym gnieździe. Wtryskiwanie te można podzielić na:

 • otwarte - gdy części wyprasek łączą się tak że każda z nich jest widoczna nazywane inaczej wielokolorowe
 • zamknięte jeśli części wyprasek łączą się tak że widoczna jest tylko jedna z nich zamykająca inne wewnątrz siebie

 • Istota wtryskiwania wielokolorowego
  polega na wtryśnięciu do formy zamocowanej do płyty obrotowej bądź przesuwnej z kilku układów uplastyczniających jednocześnie tworzyw - z każdego układu tworzywa o innym kolorze.

  Wtryskiwanie dwukolorowe do jednej formy dwugniazdowej:

 • równoległe symetryczne
 • równoległe niesymetryczne
 • prostopadłe
 • mieszane

 • W pierwszej fazie tego procesu następuje jednoczesny wtrysk z dwóch układów uplastyczniających do gniazda górnego tworzyw o różnych kolorach. Następnie forma się otwiera i obraca że gniazdo górne zajmuje położenie gniazda dolnego i odwrotnie. Z gniazda dolnego następuje wypchnięcie gotowej wypraski.

  Wtryskiwanie trójkolorowe do formy dwu gniazdowej

  Do gniazda górnego z dwóch układów wtryskiwane są tworzywa jednocześnie. Następnie forma się otwiera i obraca o 180. Forma się zamyka i do gniazda dolnego następuje wtrysk tworzywa z układu trzeciego do gniazda górnego wtrysk tworzyw z dwóch układów. Forma otwiera się z gniazda dolnego wypychana jest wypraska trójkolorowa, forma się obraca i zamyka. Zastosowanie:

 • kierunkowskazy
 • klawisze do klawiatur


 • Wtryskiwanie wielokolorowe ma wady takie jak:

 • duże koszty zakupu wtryskarek
 • znaczne jej rozmiary
 • dość skomplikowana konstrukcja formy
 • duże koszty wykonania formy
 • długie czasy cyklu całego procesu


 • Wtryskiwanie wielotworzywowe

  Istotą tego procesu jest wtryskiwanie w pewnej kolejności z kilku układów uplastyczniających tworzywa przez wspólną tulejkę wtryskową. Stosunkowo proste jest wtryskiwanie tworzywa dwu tworzywowe zaworowe do formy jedno gniazdowej. Pozwala ona na uzyskanie wyprasek dużych. Wtryskiwanie wielot. pozwala na otrzymywanie wypustek dużych. Każda warstwa spełnia inną rolę. Warstwa zewn. tworzywa o dobrych właściwościach (tworz. drogie) tworz. wewn. – tanie spełniające role napełniacza.

  Wtryskiwanie porujące

  a) nisko ciśnieniowe – objętość wtrysk. tworzywa z rozpuszczonym w nim gazem pochodzącym z rozkładu poroforu jest mniejsza od objętości gniazda. W warunkach niskiego ciśnienia jakie panuje w gnieździe gaz wydziela się i formuje w masie tworzywa drobne pęcherzyki, które powodują wzrost objętości i całkowitym wypełnianiem formy. Stopień porowatości reguluje się ilością tworzywa wprowadzanego do formy. Wada: powierzchnia nieco chropowata.

  b) wysoko ciśnieniowe – istota polega na tym że po całkowitym wypełnieniu gniazda tworzywem i wytworzeniu się litego naskórka następuje częściowe otwarcie formy. Gazy jakie znajdują się w masie tworzywa ulegają gwałtownemu rozprężeniu powodując powstanie struktury porowatej. Wypraska ma warstwę litą. Inny sposobem zwiększenia objętości gniazda po całkowitym wypełnieniu jest wycofanie ruchomych wkładek znajdujących się w gnieździe.

  Wtryskiwanie z rozdmuchiwaniem

  Tą metodą można otrzymać różnego rodzaju pojemniki, preformy, butelki, kanistry. Odbywa się na stanowiskach technologicznych i dzieli się na:

  a) bezpośrednie – w tym procesie otrzymuje się w formie wypraskę będącą kształtką wstępną. Po niezbędnym ochłodzeniu kształtki przemieszcza się ją do formy rozdmuchowej, kształtkę stabilizuje się cieplnie i rozdmuchuje uzyskując żądany pojemnik. Wadą tego jest mała orientacja dwuosiowa. Dla zwiększenia wydajności stosuje się formy wielo gniazdowe np. trójgniazdowe.

  b) sekwencyjne – w tym procesie wtryskiwania. z rozdmuchem na początku postępuje się podobnie ale wypraskę kształtkę wstępną ochładza się do temp. otoczenia lub wstępnie rozdmuchuje po to aby otrzymać prepojemnik. Następnie stabilizuje się cieplnie rozdmuchuje wspomagając rozciąganiem mechanicznym.

  Wtryskarki do duroplastów

 • Najogólniej wtryskarki do duroplastów można podzielić na dwie grupy: maszyny skonstruowane specjalnie do formowania wtryskowego tworzyw termoutwardzalnych,
 • oraz urządzenia uniwersalne, w których można przetwarzać zarówno tworzywa termoplastyczne, jak i termoutwardzalne.

 • Oprócz typowych wtryskarek poziomych do przetwórstwa duroplastów stosowane są również wtryskarki pionowe, szczególnie do wyrobów z zapraskami metalowymi.

  Ze względu na przebywanie tłoczywa utwardzalnego w cylindrze wtryskarki przez długi czas w ściśle określonej temperaturze wymagane jest stosowanie odmiennego sposobu ogrzewania materiału w porównaniu z termoplastami.

  Cylinder jest podzielony przeważnie na trzy strefy grzejne, a jako medium grzewcze stosuje się olej lub wodę, a rzadziej elektryczne grzejniki oporowe z powodu dużej bezwładności cieplnej. Pociąga to za sobą konieczność stosowania wysokiej jakości uszczelnień i dodatkowego wyposażenia termoregulującego, aie pozwala za to na szybkie wyrównanie temperatury.

  Ślimak do formowania wtryskowego duroplastów charakteryzuje się stopniem sprężania 1:1 lub nawet 1 : 0,8. Uzyskuje się to w wyniku wykonywanie ślimaków ze stalą głębokością zwoju na całej długości. Taki kształt oraz tępe zakończenie ślimaka zapobiega wzrostowi temperatury, spowodowanemu oporami tarcia tworzywa podczas jego przemieszczania się w cylindrze. Długość ślimaka wynosi 10 ÷ 14D. Cała ilość uplastycznionego materiału powinna być przetłoczona w czasie każdego cyklu wtrysku.

  W celu ułatwienia usuwania „korka" powstałego z przegrzanego lub utwardzonego tworzywa czoło cylindra wykonuje się osobno wraz z dyszą, a następnie wkręca w cylinder. Pozwala to na szybkie oczyszczenie ślimaka bez konieczności jego demontażu, Aby zapewnić jednakową temperaturę całej masy tworzywa w cylindrze dużych wtryskarek, stosuje się również regulację temperatury ślimaka.
  Tworzywa sztuczne - Newsy
  Tworzywa sztuczne - Linki
  Tworzywa sztuczne - Forum
  Tworzywa sztuczne - Galeria
  Tworzywa sztuczne - Video
  Tworzywa sztuczne
  Budowa wtryskarki
  Układy plastyfikujące
  Wtryskarki tworzyw sztucznych
  Wytłaczarki tworzyw sztucznych
  tworzywa sztuczne
  układy plastyfikujące
  katalog stron
  skrypt katalogu stron
  firmy zielona góra
  termografia
  termowizja
  forum termowizja
  autocad
  motocykle
  plastpol
  taropak
  wtryskarki
  narzędziownie
  toczenie

  Copyright 2006-2012 Tworzywa.INFO

  Wszystkie prawa zastrzeżone
  All rights reserved.