UPDATE command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.99' for table 'ep_settings' Tworzywa sztuczne - przetwórstwo tworzyw sztucznych w krótkim zarysie - Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFOtworzywa sztuczne
Strona Główna Tworzywa sztuczne Wtryskarki Wytłaczarki Forum Galeria Linki Video On-Line Reklama w serwisie Kontakt 20 Lipiec 2019
Reklama

 
Reklama
układy plastyfikujące

termowizja

reklama na tworzywa.info
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
Newsletter - Zapisz się!
Podaj swój e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać bezpłatne informacje z naszego serwisu:
Zapisz Wypisz
 
Zobacz także:

tworzywa sztuczne - budowa wtryskarki

tworzywa sztuczne - mapa imprez

katalog gataunków stali na formy do wtryskarek tworzywa sztucznych

 
Linki sponsorowane

 
Startowa | Ulubione | E-Mail
startuj z nami dodaj do ulubionych napisz e-maila
 
Losowa fotografia
 
Nawigacja

Tworzywa Sztuczne

Oferta

Media i edukacja

Targi, konferencje

Tworzywa szt. / normy

Certyfikat Europejski

Tworzywa sztuczne

Technika w PTS

Przetwórstwo tworzyw

 
Tworzywa sztuczne | Szukaj
 
INSERT command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.99' for table 'ep_online'
Statystyka serwisu
Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO
WITAJ
BellReyes2
jako nowy użytkownik

Zarejestrowanych Użytkowników: 3576

Głównych administratorów: 1
Administratorów: 0
Uzytkowników: 3575

Użytkownicy Online:

BennyRap34 tygodni
RENTAlag39 tygodni
traktorger39 tygodni
chupaSger39 tygodni
viktoriaanal39 tygodni

Gości Online: 0

Twoje IP: 35.171.183.163

Tematów na Forum 7009
Postów na Forum 7013
Komentarzy 14
News'y 60
Albumy 11
Zdjecia 608
Kategorii w Linkach 19
Linków 210
 
Prasa branżowa

TS Raport

Tworzya Sztuczne i Chemia

Rynek Tworzyw

Tworzywa

Plastics Review

Chemical Review

 
Ankieta Dla Gości
Jakie tworzywa sztuczne są najczęściej przetwarzane?

poliamidy PA

polietyleny PE

polipropyleny PP

polistyreny PS

 
 Tworzywa sztuczne - przetwórstwo tworzyw sztucznych w krótkim zarysie
Przetwórstwem tworzyw sztucznych określa się działania mające na celu przekształcenie tych materiałów w wyroby gotowe lub półprodukty o żądanych właściwościach użytkowych. Pojęcie półproduktów, zwanych także półfabrykatami, odnosi się tu do wyrobów, które są poddawane dalszej obróbce w celu nadania im wymaganego kształtu. Tworzywa przeznaczone do przetwórstwa mogą mieć postać stałą (tłoczywa) lub płynną (żywice ciekłe, roztwory, dyspersje, emulsje). Przedmioty z tworzyw sztucznych są otrzymywane różnymi metodami obróbki, zależnie od postaci tworzywa i rodzaju wyrobu.

Celem przetwórstwa tworzyw jest otrzymywanie w określonych warunkach gotowych do użytków wytworów o żądanej jakości wymaganej strukturze kształcie i właściwościach. Wytwory te otrzymuje się w bardzo wydajnych i prawie bezodpadowych procesach technologicznych np. otrzymywanie podczas wtryskiwania ,gotowych przedmiotów (krzesła plastikowe ,ogrodowe). Tworzywo można przetwarzać we wszystkich stanach jego skupienia więc tworzywo wejściowe w stanie stałym może mieć kształt ziaren o bardzo dużych rozmiarach (tzw. tabletki-wymiar tabletki2-3mm).

Tworzywo może mieć kształt taśmy, pręta, płyty, arkusza. Tworzywo wejściowe w stanie plastycznym to różnego rodzaju pasty . Tworzywo wejściowe w stanie płynnym to różnego rodzaju żywice. Tworzywo wejściowe może mieć również różny stany-plastyczny , stały lub ciekły. Tworzywa można obrabiać.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych można podzielić na trzy kolejno po sobie następujące fazy technologiczne:

- obróbkę wstępną,
- formującą,
- wykończeniową.

O zachowaniu się tworzyw podczas przetwórstwa decydują ich właściwości technologiczne. Znajomość tych właściwości jest niezbędna w celu ustalanie optymalnych parametrów procesy przetwórstwa. Ich znajomość istotna jest również podczas konstruowania form i maszyn przetwórczych. Podstawowymi właściwościami technologicznymi tworzyw sztucznych są: płynność (zdolność płynięcia), skurcz i czas utwardzania.

Obróbka wstępna nadaje tworzywom postać, która jest potrzebna do ich dalszego przetwórstwa. Na tym etapie na ogół łączy się polimer z wypełniaczami, plastyfikatorami oraz innymi środkami dodatkowymi, modyfikującymi jego właściwości.

W zależności od tego, do jakiej metody przetwórstwa tworzywo jest przygotowywane, obróbka wstępna może polegać na uzyskiwaniu go w postaci: płynnej lub stałej (jako granulat, proszek, tabletki), w postaci warstwy laminatu o częściowo spolimeryzowanej żywicy lub w stanie uplastycznionym do przetwórstwa między innymi w kalandrach. Pomimo ogromnej różnorodności metod przetwórstwa niemal wszystkie charakteryzują się wspólną cechą - z tworzywa kształtowane są wyroby w stanie płynnym lub uplastycznionym, to znaczy powyżej temperatury mięknięcia lub płynięcia. Doprowadza się tworzywo do takiego stanu poprzez podwyższenie temperatury w układach uplastyczniających. Powodują one uzyskanie homogenizacji, czyli ujednorodnienia struktury i właściwości tworzywa, wytworzenie odpowiedniego sprężenia poprzez działanie ciśnienia oraz umożliwienie transportu tworzywa z żądaną prędkością i natężeniem.

Tworzywa sztuczne w postaci handlowej zawierają na ogół niezbędne składniki dodatkowe. Jednak zwykle konieczne jest w warunkach produkcyjnych dodatkowe wymieszanie dostarczonego w postaci proszku lub granuulatu tworzywa z kolejnymi środkami pomocniczymi. W czasie mieszania składników tworzyw następuje rozprowadzenie w całej jego masie środków barwiących, stabilizatorów, środków smarujących itp. Oprócz tego następuje homogenizacja (ujednorodnienie) składu mieszaniny i nadanie jej regularnego kształtu. Homogenizacja składników tworzywa prowadzona jest najczęściej metodą wytłaczania, głównie w wytłaczarkach dwuślimakowych.

Rodzaj tworzywa
Dopuszczalna zawartość wilgoci [%]
Temperatura suszenia [°C]
Polietylen
0,05
60 ÷ 70
Polipropylen
0,05
80 ÷ 90
Polistyren
0,05 ÷ 0,1
65 ÷ 75
Polichlorek winylu
0,05 ÷ 0,3
60 ÷ 65
Poliwęglan
0,015
100 ÷ 120
Poliamid 6
0,05 ÷ 0,2
70 ÷ 80
Poliestry termoplastyczne
0,2
80 ÷ 100

Dopuszczalne zawartości wilgoci i temperatury suszenia dla wybranych tworzyw sztucznych


Kolejną fazą obróbki wstępnej jest suszenie wykonywane bezpośrednio przed przetwórstwem. Usuwanie nadmiaru wilgoci jest konieczne ze względów technologicznych, gdyż wilgoć może się ujawnić w gotowym wyrobie w postaci smug na powierzchni i pęcherzy w masie wyrobów, osłabiając ich właściwości użytkowe. Ponadto w niektórych tworzywach podatnych na hydrolizę w wysokiej temperaturze może nastąpić degradacja polimeru. Suszenie prowadzone jest głównie metodą przeciwprądową, polegającą na ciągłym przepuszczaniu przez granulat od dołu powietrza suszącego, a od góry wilgotnego granulatu. W miarę suszenia granulat jest odbierany od dołu. Podczas łączenia tworzywa ze środkami dodatkowymi otrzymuje się mieszankę o nietrwałej jednorodności.

Najważniejszymi metodami przetwórstwa tworzyw sztucznych są następujące: odlewanie, prasowanie, spiekanie, wytłaczanie, kalandrowanie, tłoczenie. Materiałem do odlewania są monomery w stanie płynnym lub masy płynne stanowiące mieszaniny monomerów z katalizatorem polimeryzacji i barwnikiem albo polimerów z plastyfikatorem. Materiałem wyjściowym do pozostałych metod przetwarzania jest tłoczywo w postaci tabletek, ziaren lub proszku. W skład tłoczywa wchodzą polimery, wypełniacze, plastyfikatory, stabilizatory i barwniki, a niekiedy dodatkowe środki smarne ułatwiające proces przetwórstwa.

Niedoskonałość przetwórstwa:

- właściwości układu roboczego,
- wpływ otaczającego środowiska,
- wpływ warunków przetwórstwa.

Tworzywa sztuczne - Newsy
Tworzywa sztuczne - Linki
Tworzywa sztuczne - Forum
Tworzywa sztuczne - Galeria
Tworzywa sztuczne - Video
Tworzywa sztuczne
Budowa wtryskarki
Układy plastyfikujące
Wtryskarki tworzyw sztucznych
Wytłaczarki tworzyw sztucznych
tworzywa sztuczne
układy plastyfikujące
katalog stron
skrypt katalogu stron
firmy zielona góra
termografia
termowizja
forum termowizja
autocad
motocykle
plastpol
taropak
wtryskarki
narzędziownie
toczenie

Copyright 2006-2012 Tworzywa.INFO

Wszystkie prawa zastrzeżone
All rights reserved.