UPDATE command denied to user 'tworzywa_6'@'10.254.34.69' for table 'ep_settings' Tworzywa Sztuczne # Wtryskarki # Wytłaczarki / Tworzywa.INFO Polska chemia, energetyka, przemysł - na sprzedaż!
Dodane przez admin dnia Sierpień 03 2009 00:43:13
chemia i tworzywa sztucznePrzygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada plan prywatyzacji zakłada pozyskanie do końca 2010 roku 36,7 mld zł. Na ministerialnej liście są firmy z sektora energetyki i chemii oraz spółki giełdowe z udziałem Skarbu Państwa.
Rozszerzona zawartość newsa
chemia i tworzywa sztucznePrzygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada plan prywatyzacji zakłada pozyskanie do końca 2010 roku 36,7 mld zł. Na ministerialnej liście są firmy z sektora energetyki i chemii oraz spółki giełdowe z udziałem Skarbu Państwa.


Zakłady Azotowe Puławy

Przy okazji problemów z budżetem powrócił temat prywatyzacji zakładów chemicznych.

Na liście do prywatyzacji znajdują się zakłady w Puławach, Policach, Tarnowie i Kędzierzynie Koźlu.
Prywatyzacja zakładów chemicznych nie budzi tyle kontrowersji, co firm energetycznych.

Opozycja zarzuciła rządzącym, że wystawiając na sprzedaż producentów energii igrają z bezpieczeństwem państwa.

tworzywa sztuczne z ZA Puławy
Na zdjęciu granulat tworzywa sztucznego produkowanego w ZA Puławy


Lotos

Niemniej dyskutowana jest sprawa wystawienia na sprzedaż gdańskiego Lotosu.

Grupa Lotos skupia kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych. Strategiczną działalnością dla holdingu jest jednak rafinacja ropy naftowej. Rafineria w Gdańsku Rudnikach nad Martwą Wisłą to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce.


KGHM Polska Miedź

Największą burzę wywołał pomysł pozbycia się przez Skarb Państwa od 10 do 41 proc. akcji KGHM Polskiej Miedzi, jednej z największych spółek Skarbu Państwa, czołowego producenta miedzi i srebra na świecie.
Krytyczny głos w tej sprawie oprócz związkowców zabrali premier Donald Tusk, wicepremier Grzegorz Schetyna, a także niemal jednogłośnie cała opozycja. W końcu wszystko wskazuje na to, że KGHM Polska Miedź zostanie w całości albo w części wyłączona z planu prywatyzacji ministra Grada.


Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA

Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA dostarcza na rynek 8,5 procent wytwarzanej w kraju energii elektrycznej. Jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej, otrzymywanej z węgla brunatnego po Elektrowni Bełchatów, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej, również przeznaczonej do sprywatyzowania.


Tauron Polska Energia

Grupa Tauron z siedzibą w Katowicach dysponuje kapitałem 14 miliardów zł, zatrudnia około 28 tys. osób i może pochwalić się najwyższą sprzedażą energii elektrycznej w kraju.


Enea SA

Kolejna firma energetyczna na liście ministra Grada to Enea SA.
Holding powstał z połączenia pięciu zakładów energetycznych (Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski) a także z późniejszych przejęć (m.in. elektrowni Kozienice).


Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA

Wśród firmy typowanych do prywatyzacji nie mogło zabraknąć kopalni węgla kamiennego.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider na rynku producentów polskiego czarnego złota.
Tegoroczny debiut lubelskich górników na warszawskiej giełdzie uznano za historyczny. Była to czwarta co do wielkości oferta Skarbu Państwa w historii GPW. Spółka uzyskała w ten sposób 528 mln zł. Środki z emisji akcji zostaną przeznaczone na budowę nowej i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej Pola Stefanów. Pozwoli to na podwojenie wydobycia węgla.

/Źródło: wp.pl/